خدمات و محصولات
  Filters
  تنظیمات
  جستجو

  اصول و قواعد چیدمان تابلو

  اصول و قواعد چیدمان تابلو

  شما برای نصب تابلو های هنری خود می توانید از چیدمان های متفاوتی استفاده کنید که در زیر نمونه های متفاوتی از چیدمان تابلو ها برای ایده گرفتن شما آورده ایم. امیدواریم با انتخاب درست و به جا بتوانید زیبایی خیره کننده ای به مکان خود ببخشید.

  1) تابلو های انفرادی

   

  بعضی اثرهای هنری که زیبا و خاص هستند، توجه خاصی را می خواهند یعنی زمانی زیبایی خود را نشان می دهند که تنها به صورت یک تابلو در مرکز توجه قرار گیرند و به هیچ وجه پذیرای شریکی در کنار خود نیستند. آنها را در نهایت احترام در جایی خاص که همه به آن توجه کنند قرار دهید. سعی کنید برای این اثر هنری خاص یک فضای خاص و یک نورپردازی ایده آل در نظر بگیرید.

   

  2) تابلوهای ردیف شده منظم

   

  شما می توانید برای نصب تابلوهای هنری خود از روش خطی استفاده کنید که در این روش تابلو ها به صورت خطی و منظم در یک ردیف به دیوار نصب می شوند. معمولا از این روش برای نصب تابلوهایی استفاده می شود که تماما از لحاظ اندازه و سایز مشابه هم هستند که با فواصل یکسان از هم بر روی دیوار قرار می گیرند. انتخاب این روش معمولا در خانه هایی انجام می شود که دارای ارتفاع سقف کمتری هستند. شما می توانید برای نصب تابلو های خود در یک خط منظم از اندازه های متفاوتی نیز استفاده کنید که حتما باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که اولا این چیدمان یک مرکزیت در وسط داشته باشد و ثانیا اندازه تابلو های چپ و راست از لحاظ سایز مشابه هم باشند.

   

  3) تابلوهای به صف شده و هم تراز

   

  آیا دوست دارید تابلوهایی با موضوعات متفاوت و سایزهای مختلف در کنار هم داشته باشید؟
  اگر سقف محل شما خیلی کوتاه نیست، شما می توانید از این روش برای نصب تابلوهای متفاوت خود استفاده کنید. تنها به این مسئله دقت کنید که تمامی تابلو ها از قسمت بالایی و قسمت پایینی در یک ردیف قرار گیرند. در این روش، چیدمان منظم و یا نامنظم چندان اهمیتی ندارد. شما می توانید هر سایزی که می خواهید را در کنار هم قرار دهید. تنها دو نکته را باید حتما رعایت کنید، اول اینکه تابلو ها از بالا و پایین در یک راستا قرار گیرند و دوم فاصله بین تابلوها یکسان باشد.
  در این روش شما می توانید با مشخص کردن یک خط در وسط زمین و سقف محل مورد نظر خود چیدمان را انجام دهید و این نکته را رعایت کنید که فاصله بین تابلو ها از زمین و سقف به صورت یکسان باشد.

   

  4) تابلوهایی با چیدمان شطرنجی

   

  در این روش شما باید کاملا از یک روش منظم و شبیه به هم استفاده کنید. این چیدمان شبیه به صفحه شطرنج است چرا که تمامی تابلوها باید در یک ردیف و با فاصله ی مشخصی از هم و در یک سایز و تمامی ردیف ها باید تعداد تابلو های یکسانی داشته باشند. تعداد ردیف ها از سطر و ستون بسته به ارتفاع و فضای مورد نظر شما دارد. اما به طور کلی بهتر است در این روش که یک قاعده بسیار منظم دارد، شما نیز از یک قاعده منظم پیروی کنید و تعداد سطر و ستون ها را یکسان در نظر بگیرید.

   

  5) تابلو های جعبه ای

   

  این روش در صورت کلی مشابه روش چیدمان شطرنجی است با این تفاوت که تمامی تابلو ها در یک چارچوب مشخص باید قرار گیرند. اما الزاما قرار نیست تمامی تابلو ها سایز یکسانی داشته باشند. تابلوها با چیدمان جعبه ای می تواند با سایزهای متفاوت در کنار هم قرار گیرند. تنها این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است تابلو هایی که دارای سایز بزرگتری هستند در گوشه های چهارچوب قرار دهید و توازن بین تابلو ها از لحاظ اندازه، در بالا و پایین و چپ و راست باید رعایت شود.

   

  6) چیدمان نمایشی

   

  در دید اول وقتی به این چیدمان نگاه می کنیم ممکن است حس ناخوشایندی به ما دست دهد و حالتی با بی قانونی و اضطراب را به همراه بیاورد. اما وقتی در این روش از یک قاعده کلی پیروی کنید دیگر چنین حسی به شما دست نخواهد داد و برای از بین بردن حس ازدحام و شلوغی، تنها کافیست شما با مشخص کردن دو خط عمود بر هم چهار بخش را به وجود آورید و چیدمان تابلو های خود را در این چهار بخش با رعایت حفظ توازن به انجام رسانید.

   

  7) چیدمان حصار شده

   

  در این روش نه سایز تابلو ها و نه یکسان بودن آنها و نه نحوه قرار گیری و فاصله چندان اهمیتی ندارد. تنها شما در این روش باید یک نکته را مورد توجه قرار دهید که تمامی تابلو ها در یک شکل کلی قرار گیرد و از این شکل فراتر نرود و این حصار می تواند به صورت دایره، لوزی، مربع، و یا هر شکل دیگری باشد. شما می توانید با در نظر گرفتن اندازه ی دیوار مورد نظر و نحوه چیدمان مبلمان خود از این روش استفاده کنید. این روش بسیار مناسب چیدمان عکس های خانوادگی شماست چرا که شما در این روش می توانید تعداد عکس های زیادی را با سایز های متفاوت در کنار هم داشته باشید.

   

  8) چیدمان تکه تکه شده

   

  این چیدمان بسیار خیره کننده است و در دید کلی می توان گفت از هیچ قاعده ای پیروی نمی کند. اما وقتی دقیق تر به آن نگاه کنید متوجه می شوید که در نهایت پیرو یک قانون است و آن قانون این است که شما تنها از دو سایز، مجاز به استفاده هستید و بهتر است سایز های کوچک تر تعدادشان بیشتر باشد و تابلو های با سایز بندی کوچک تر در یک خط به صورت ردیفی در کنار هم قرار گیرند و مابقی تابلو ها با رعایت حفظ توازن در بالا و پایین آنها قرار گیرند.

   

  9) تابلو های معلق

   

  آخرین روش چیدمان تابلو کمی متفاوت است. این نکته حائز اهمیت است که آیا حتما تابلو های هنری باید به دیوار آویخته شوند؟
  در پاسخ به این سوال باید بگوییم که افراد گاهی به انجام کارها به صورت مکرر عادت می کنند و به دلیل اینکه همیشه تابلو های هنری به دیوار آویخته شده اند، به تصور غلط تنها راه نشان دادن تابلو را آویختن روی دیوار می دانند در صورتی که شما با قرار دادن یک اثر هنری روی طبقات و یا آویزان کردن آن از سقف و یا قرار دادن آن بر روی زمین، می توانید منزل خود را کمی متفاوت تر نشان دهید. همین که یک اثر هنری در جایی قرار گیرد که توجه همه را به خود جلب کند و فضای شما را زیباتر کند، خود به تنهایی کافیست و اینکه اینکه به دیوار آویخته شود و یا بر روی زمین باشد چندان اهمیتی ندارد.

  در آخر یک نکته را باید مورد توجه قرار دهید که اگر شما می خواهید از چیدمانی استفاده کنید که در آن چندین تابلو با سایز های متفاوت وجود دارند، بهتر است قبل از نصب آن بر روی دیوار، بر روی زمین چیدمان خود را انتخاب نمایید و سپس اقدام به نصب آنها کنید.

   

  تولید محتوا
  ندا رنجبر
  مدیر تولید محتوای اکسیلوژی

   

   

   

   

   

   

   

  انصراف از نظر
  دسته ها
  آرشیو بلاگ